Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

774 034 828

Odškodnění po dopravní nehodě: Průvodce pro poškozené pro rok 2024

odškodnění po dopravní nehodě

Pro poškozeného nemusí být snadné získat odškodnění za zranění při autonehodě. Jak na odškodnění po dopravní nehodě, poradíme v tomto komplexním průvodci pro poškozené, který obsahuje i možnost konzultace zdarma s právníkem nebo videoprůvodce odškodněním.

Co řeší oběti dopravních nehod se zraněním

Oběti autonehod se zraněním řeší nejčastěji:

Každá z těchto záležitostí je samostatná, ale někdy se navzájem provázejí, či doplňují. Například pokud je v trestním řízení stanovena spoluodpovědnost poškozeného za nehodový děj, tak obvykle bude pojišťovna krátit odškodnění poškozenému za zranění.

odškodnění po dopravní nehodě 2024

Konzultace zdarma s právníkem

Odškodnění po dopravní nehdodě je složitý proces, kdy se často jedná o vysoké finanční kompenzace pro poškozeného nezaviněnou autonehodou. Pokud si nepřejete již číst další informace v tomto článku, ale hledáte rychlou radu, pak využijte konzultaci zdarma s naším právníkem.

Konzultaci lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně po domluvě schůzky. Nehraje roli místo Vašeho bydliště. Právní pomoc obětem autonehod poskytujeme po celé republice.

K nezávazné konzultaci se přihlaste kliknutím na tento odkaz:

Komunikace na policii

Komunikace s policií představuje obvykle:

 • součinnost při podání výpovědi na policii,
 • podepsání řady prohlášení,
 • ale také dotaz policie, zda budete uplatňovat náhradu škody vůči viníkovi nehody.

Tento dotaz policie je často „kámen úrazu“, protože poškození jsou zmateni, že musí uplatnit nějakou náhradu škody, jinak jim odškodnění propadne.

Můžeme poškozené uklidnit. Uplatnění náhrady škody do trestního řízení není podmínkou, ale možností pro poškozeného. Když neuplatníte odškodnění po dopravní nehodě do trestního řízení, tak o odškodnění nepřijdete.

POZOR: Odškodnění po dopravní nehodě se řeší primárně s pojišťovnou vozidla viníka nehody

Častokrát osloví poškozeného Probační a mediační služba, aby s viníkem nehody uzavřela nějakou dohodu, díky které obdrží viník nižší trest. V takovém případě je zásadní, aby poškozený věděl:

 • Jakékoliv odškodnění od viníka nehody musí být stanovena písemně, že je poskytováno nad rámec odškodnění z povinného ručení vozidla viníka nehody (jinak by pojišťovna mohla započíst viníkem poskytnutou kompenzaci na odškodnění po dopravní nehodě z pojistného plnění);
 • Viník nehody poskytuje obvykle pouze symbolické odškodnění, protože hlavní a nejvyšší odškodnění po dopravní nehodě poskytuje pojišťovna vozidla viníka nehody, nikoliv přímo viník nehody.

Pokud si pořád nevíte rady při komunikaci s policií, viníkem nebo přihlášením náhrady škody do trestního řízení, tak nás kontaktujte ke konzultaci.

Kdo, kdy a kde může žádat odškodnění po dopravní nehodě se zraněním? Podívejte se na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem:

Odškodnění po dopravní nehodě se zraněním

Pokud budete řešit odškodnění po dopravní nehodě se zraněním, pak se budete zabývat:

 • Komunikací s pojišťovnou vozidla viníka nehody.
 • Určením okruhu všech náhrad k odškodnění po dopravní nehodě, které můžete požadovat.
 • Správným výpočtem odškodnění po dopravní nehodě – zejména u bolestného, péče, cestovného a ztížení společenského uplatnění.

Poškození autonehodou se zraněním obvykle řeší pouze náhrady:

Přesto může být okruh náhrad mnohem širší, a to náklady péče, ztížení společenského uplatnění, cestovné, případně další nemajetková újma.

Častým omylem je situace u poškozené OSVČ, která nemá vystavenou neschopenku. Přestože není vystavena neschopenka u OSVČ, tak lze obvykle řešit odškodnění ušlého výdělku/zisku.

Na co by si měl dát poškozený pozor v procesu odškodnění po dopravní nehodě se zraněním?

Tady jsou naše rady a tipy z dlouholeté odškodňovací praxe:

 • Pozor na formuláře pojišťovny. A to zejména při řešení odškodnění bolestného, protože výpočet bolestného doporučujeme realizovat přes specializovaného znalce. Nesprávný výpočet bolestného vede ke krácení odškodnění po dopravní nehodě pro poškozeného. Pro naše klienty zajistíme a uhradíme tento potřebný posudek.
 • Nenechte se uvést v omyl, že odškodnění po dopravní nehodě lze řešit až po ukončení pracovní neschopnosti nebo léčení. Zranění při dopravní nehodě představuje výpadek příjmů na řadu měsíců a jednotlivé náhrady odškodnění lze řešit postupně.
 • Nezapomeňte, že lze řešit často více náhrad odškodnění po dopravní nehodě než si myslíte. Poškození zapomínají například na možnosti odškodnění nákladů péče a ztížení společenského uplatnění.

Nejste si jisti, jaké náhrady za zranění můžete žádat k odškodnění po dopravní nehodě? Kontaktujte nás ke konzultaci, kdy zdarma posoudíme okruh náhrad k řešení.

odškodnění po dopravní nehodě

Kolik dostanu odškodnění

Výše odškodnění při dopravní nehodě je vysoce individuální, protože každý poškozený utrpí jiná zranění a má jinou délku pracovní neschopnosti a výpadku příjmu.

Obecně platí, že bolestné se stanovuje takto:

 • u nejlehčích zranění od 8 000 do 20 000 Kč,
 • u středních zranění od 20000 do 100 000 Kč
 • a těžších zranění od 100 000 Kč výše.

ČTĚTE TAKÉ článek Bolestné po autonehodě v roce 2024.

Trvalé zdravotní následky po dopravní nehodě (odborně ztížení společenského uplatnění) se pohybuje od 150 000 Kč do milionových částek dle dopadů újmy na zdraví do života poškozeného.

Ostatní náhrady (cestovné, náklady léčení, náklady péče, ušlý výdělek) jsou opět navázány na konkrétně vynaložené náklady, cesty, péči a výši ztraceného příjmu.

Buďte tedy opatrní vůči různým odškodňovacím agenturám nebo firmám, které slibují konkrétní částky odškodnění ještě před podpisem zmocnění.

Rady a tipy k úspěšnému odškodnění můžete shlédnout v našem videu:

Kdy a kde řešit odškodnění

Odškodnění dopravní nehody se zraněním lze začít řešit již po prvotním ošetření, nebo ukončení první hospitalizace. Není nutné vyčkávat na ukončení pracovní neschopnosti, a to proto, že každá náhrada se řeší v jiný časový okamžik a lze také žádat zálohy na odškodnění dopravní nehody.

Dokonce v situaci, že poškozeného čekají budoucí operace, lze bolestné vyřešit odškodněním základní výše a operace řešit budoucím doplatkem bolestného.

Odškodnění při dopravní nehodě uplatněte přímo u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení. Je to rychlejší a snadnější cesta k získání odškodnění než přímá komunikace s viníkem nehody, který se stejně řídí pokyny pojišťovny.

POZOR: Přihlášení náhrady škody do trestního řízení je právem, nikoliv povinností poškozeného. Rychlejším řešením je uplatnění odškodnění u pojišťovny. V některých případech je vhodné využít také trestní řízení, ale je to na individuální posouzení.

Dopravní nehoda se zraněním

Musím se soudit k získání odškodnění

Obvykle se nemusíte soudit, pokud nehrozí promlčení nebo nejsou náhrady podstatně kráceny. Mimosoudní vyrovnání po dopravní nehodě se realizuje s pojišťovnou vozidla viníka nehody. Zásadní je předložení správného výpočtu odškodnění při dopravní nehodě a dostatek důkazů k prokázání jednotlivých náhrad újmy na zdraví.

Viník nehody, jak jsme psali výše, poskytuje často finanční kompenzaci nad rámec odškodnění z povinného ručení, a to za účelem nižšího trestu. 

Zvládnu si odškodnění zajistit sám?

Protistranou při zajištění odškodnění je pojišťovna, což je velká a silná instituce. Je tedy na poškozeném, zda se pokusí získat náhradu škody na zdraví a veškeré náhrady ve správné výši svépomocí, nebo vyhledá odbornou právní pomoc.

Při vyhledání odborné právní pomoci doporučujeme být opatrní při výběru z hlediska referencí a výše podílové odměny. A také se neobracet na různé firmy a subjekty, které nemají oprávnění k výkonu právní pomoci.

Pokud se rozhodnete oslovit náš projekt, pak poskytovatelem právní pomoci jsou právníci ze společnosti Drobiš & Novotný, advokáti s.r.o.

bolestné po autonehodě 2024
Právní tým naší kanceláře pro poškozené

ČTĚTE TAKÉ článek Odškodnění dopravní nehody v roce 2024: Otázky a odpovědi.

Naše právní pomoc pro poškozené

Naše právní pomoc pro poškozené funguje dle těchto zásad:

 • Konzultace a posouzení případu je zdarma.
 • Pokud se nám nepodaří získat odškodnění, neplatíte nám žádnou odměnu.
 • Pro naše klienty zajišťujeme a hradíme posudky od našeho spolupracujícího znalce.
 • Klient přímo hradí pouze podílovou odměnu z vymoženého odškodnění, která se pohybuje v rozmezí 5 až 10 % v případě mimosoudního vymožení odškodnění (nezletilé poškozené zastupujeme bez nároku na tuto podílovou odměnu).
 • Právní pomoc obětem dopravních nehod poskytujeme také online bez nutnosti osobních schůzek.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies