Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Stali jste se obětí dopravní nehody s újmou na zdraví? Řešíte odškodnění dopravní nehody se zraněním nebo úmrtím? Poradíme v otázkách a odpovědích k rychlé orientaci ve spleti paragrafů.
Právo na odškodnění dopravní nehody se zraněním zpravidla vzniká řidiči vozidla, spolujezdci, cyklistovi, chodci a dalším účastníkům dopravní nehody, kteří autonehodu výlučně nezavinili. Právo na odškodnění je zakotveno v zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a občanském zákoníku.
Odškodnění dopravní nehody se zraněním lze uplatnit přímo u viníka nehody nebo u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení. Z naší praxe vyplývá, že rychlejší a praktičtější řešení je žádost o odškodnění přímo u pojišťovny.
Při odškodnění dopravní nehody se zraněním lze žádat řadu náhrad, a to například:
Většinou poškozenému nevznikne právo na odškodnění všech finančních kompenzací, kdy ke každému zraněnému je nutné přistupovat individuálně a zjistit, jaké náhrady lze uplatnit.
Z naší praxe vyplývá, že ve většině případů lze získat odškodnění dopravní nehody mimosoudně od pojišťovny vozidla viníka nehody bez nutnosti absolvovat soudní spor. Klienti se obrací na soud obvykle jen ve sporných případech, kdy dochází k neúměrnému krácení odškodnění ze strany pojišťovny anebo hrozí promlčení.
Bolestné přestavuje náhradu nemajetkové újmy na zdraví. Jejím hlavním cílem je alespoň částečně odčinit tělesné a duševní utrpení způsobené dopravní nehodou. Bolestné lze žádat u všech typů fyzického zranění. Výpočet odškodnění je upraven v Metodice Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Metodika stanoví každému zranění určitý počet bodů podle závažnosti.
Po autonehodě pojišťovna vozidla viníka nehody obvykle zašle poškozenému formulář k určení výše bolestného, který následně vyplní ošetřující lékař zraněného. Formulář poté poškozený zašle pojišťovně. Tento postup nepovažujeme za zcela vhodný, protože ošetřující lékař poškozeného zpravidla nebývá dostatečně proškolen k výpočtu náhrady nemajetkové újmy na zdraví dle Metodiky.
Nejčastěji se setkáváme s těmito chybami ve výpočtu:
Pro přesný výpočet doporučujeme kontaktovat znalce z oboru zdravotnictví, který výpočet provede dle Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Náklady odborného posudku bývají proplácené pojišťovnou jako účelně vynaložený náklad.
Pro naše klienty vždy zajišťujeme výpočet bolestného od našeho spolupracujícího znalce. Náklad tohoto posudku také hradíme za poškozeného klienta, protože nám tento náklad na posudek následně uhradí pojišťovna.
Pro úspěšné získání odškodnění dopravní nehody doporučujeme věnovat trestnímu řízení proti viníkovi nehody náležitou pozornost, protože při případném určení spoluúčasti poškozeného v trestním řízení, může dojít ke krácení odškodnění ze strany pojišťovny. Poškozený se může rozhodnout, že bude svá práva v trestním řízení prosazovat sám nebo se nechá zastoupit zmocněncem.
Pokud má poškozený zdravotní komplikace po uplynutí jednoho roku od autonehody, může zpravidla žádat odškodnění ztížení společenského uplatnění, které představuje ve většině případů nejvyšší vymoženou částku. Nejčastější zdravotní komplikace, které poškozené trápí jsou bolesti páteře, omezení hybnosti končetiny, trvající fyzické bolesti a související psychické těžkosti nebo strádání. Pro výpočet odškodnění se opět použije Metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví, která každému zranění stanoví určitý počet bodů dle závažnosti. Výše odškodnění nejlehčích následků se pohybuje přibližně od 200 000 Kč, u středně závažných poranění v rozmezí od 300 000 Kč do 1 000 000 Kč, nejzávažnější zranění mohou dosahovat milionových částek.
Pokud jste utrpěli zranění při autonehodě a máte ještě nějaké otázky, neváhejte nás kontaktovat. Konzultaci poskytujeme zdarma telefonicky, e-mailem nebo osobně.
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies