Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

720 072 059

Právo motorkáře na odškodnění po autonehodě

Odškodnění motorkáře

Utrpěli jste nezaviněnou autonehodu na motocyklu se zraněním? Máte obvykle právo na odškodnění újmy na zdraví.

Nezaviněná nehoda

Ročně nastanou stovky dopravních nehod motorkářů, bohužel v řadě případů se zraněním. Pokud motorkář nezavinil autonehodu, pak má obvykle právo na odškodnění. Odškodnění za zranění lze uplatnit přímo u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení, což umožňuje zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jedná se o rychlejší a snadnější řešení odškodnění než uplatnění odškodnění u viníka nehody. Jaké náhrady může žádat poškozený motorkář při újmě na zdraví?

Bolestné po autonehodě

Odškodnění motorkáře za zranění

Obecně lze tak okruh náhrad odškodnění stanovit na:

Poškozený motorkář nemůže zpravidla žádat ihned veškeré uvedené náhrady. Každý případ dopravní nehody na motocyklu je individuální, kdy je potřebné stanovit, které náhrady může motorkář uplatnit a v jaký časový okamžik. Nevíte si rady? Můžete nás kontaktovat ke konzultaci zdarma.

Konzultace zdarma s právníkem

Odškodnění motorkáře

Smrtelná nehoda motorkáře a právo na odškodnění

V některých případech dopravních nehod nastane smrtelná nehoda motorkáře. V takovém případě při nezaviněné autonehodě motorkáře mohou žádat odškodnění pozůstalí, a to:

  • duševní útrapy (v letošním roce obvykle ve výši od 500.000,- Kč do 1.000.000,- Kč v rámci mimosoudního odškodnění s pojišťovnou vozidla viníka nehody u nejbližších příbuzných zemřelého motorkáře při dobrých rodinných vztazích),
  • náklady pohřbu,
  • náklady na výživu pozůstalých.

U každého případu odškodnění pozůstalých po smrtelné nehodě motorkáře je nutné zkoumat, kterou náhradu a v jaké výši lze oprávněně uplatnit k odškodnění pro konkrétního pozůstalého.

Pokud viník autonehody nabídne pozůstalým finanční kompenzaci, pak je nutné stanovit písemnou dohodou, že tato finanční kompenzace od viníka nehody je nad rámec odškodnění z povinného ručení. V opačném případě se může stát, že pojišťovna započte finanční kompenzaci například na odškodnění duševních útrap, což by zbytečně krátilo odškodnění pro pozůstalé po zemřelém motorkáři.

Pozor na trestní řízení

Dopravní nehoda na motocyklu s vážným zraněním nebo smrtelná nehoda motorkáře zpravidla představuje řešení nehody v trestní řízení vůči viníkovi nehody. Poškozenému nebo pozůstalým lze doporučit být aktivní v trestním řízení a zajímat se o jeho průběh, protože jakékoliv stanovení spoluodpovědnosti poškozeného za nehodový děj v trestním řízení obvykle znamená krácení odškodnění od pojišťovny viníka nehody. Pozůstalí nebo poškozený motorkář se mohou nechat zastoupit v trestním řízení zmocněncem, který má řadu práv stanovených trestním řádech k ochraně práv poškozeného.

Právní specialisté na odškodnění

Právní pomoc online

Odškodnění dopravních nehod se zraněním nebo úmrtím je naše specializace. Právní pomoc jsme schopni také poskytnout online bez nutnosti osobní schůzky. Nejprve nás můžete nezávazně kontaktovat k bezplatnému posouzení vašeho případu odškodnění.

Chci odškodnění

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies