Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Potřebujete posudek o ztížení společenského uplatnění po autonehodě? Tak to nejspíše řešíte odškodnění trvalých následků autonehody. Poradíme, jak na získání tohoto odškodnění.
Ztížení společenského uplatnění je odborné označení pro trvalé následky.
Oběť dopravní nehody může mít různé trvalé následky, například neustávající bolest zad a páteře, bolesti hlavy, ale i psychické potíže nebo nespavost, stejně jako problém se zapojením se do sociálního nebo sportovního života. U všech těchto problémů, je možno žádat o odškodnění, pokud vznikly v důsledku dopravní nehody a je zde tedy tzv. příčinná souvislost. Musí se však jednat o trvalá omezení, která nejsou jen na přechodnou dobu.
Zásadní dokumentací k řešení trvalých následků u dopravní nehody je tak zdravotnická dokumentace z léčení úrazu. K samotnému výpočtu a žádosti o co nejvyšší odškodnění je pak zásadní kvalitní posudek o ztížení společenského uplatnění.
Nevíte si rady při řešení odškodnění dopravní nehody s trvalými zdravotními následky? Kontaktujte nás k nezávazné a bezplatné konzultaci s právníkem:
O odškodnění trvalých následků se zpravidla žádá jeden rok od dopravní nehody, až se zdravotní stav poškozeného relativně ustálí. Důležité ale je nečekat na uplatnění moc dlouho, aby se možnost podat žádost o náhradu trvalých následků nepromlčela.
Žádost o náhradu trvalých následků je vhodné uplatnit přímo u pojistitele vozidla viníka nehody z povinného ručení. Toto právo vychází přímo ze zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Zmíněný postup je rychlejší a méně komplikovaný než se nejprve obrátit na viníka nehody. Viník stejně podklady následně předá pojišťovně, u které si platí povinné ručení vozidla.
Výše odškodnění trvalých následků po autonehodě je samozřejmě u každého poškozeného odlišná. Záleží na několika faktorech. Zejména se však posuzuje trvalá změna v zapojení do osobního, rodinného, kulturního, sociálního, pracovního nebo sportovního života po dopravní nehodě. Trvalé následky nemusí mít pouze povahu fyzické újmy, může se také jednat o újmu psychickou.
Přestože je výše náhrady velmi individuální, obecně lze určit následující rozsah výše odškodnění:
Málo závažné trvalé následky | Od 150.000,- Kč do 300.000,- Kč |
Středně závažné trvalé následky | Od 300.000,- Kč do 1.000.000,- Kč |
Vážné trvalé následky | Mohou dosahovat i milionových částek |
Bez pomoci odborného lékaře, který má zkušenosti s výpočtem náhrady za ztížení společenského uplatnění, je obtížné takovou částku určit.
Posudek o ztížení společenského uplatnění je tak klíčový k získání správného odškodnění této náhrady.
Podívejte se také na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem k odškodnění trvalých následků autonehody:
Pokud poškozený podá žádost o náhradu ztížení společenského uplatnění u pojišťovny vozidla viníka nehody, pojišťovna mu většinou zpět pošle formulář k vyplnění. Ten vyplní ošetřující lékař poškozeného. Na základě tohoto formuláře potom pojišťovna ohodnotí a vyplatí nějaké odškodnění.
Tento postup však nedoporučujeme hned z několika důvodů:
Proto pro naše klienty zajistíme a uhradíme potřebný posudek o ztížení společenského uplatnění k řešení odškodnění dopravní nehody.
Lékaři se při stanovení výsledné částky odškodnění ztížení společenského uplatnění řídí výpočtovým mechanismem, který vytvořil Nejvyšší soud. Jedná se o Metodiku Nejvyššího soudu ke stanovení náhrady nemajetkové újmy na zdraví.
Nejedná se o závazný právní předpis, přesto je Metodika jako pomůcka ke stanovení výše náhrady trvalých následků zpravidla respektována soudy i pojišťovnami.
Důležité pro stanovení výše náhrady je poskytnutí znalci veškeré lékařské dokumentace. Většinou je žádoucí, aby poškozený kromě praktického lékaře navštěvoval i odborného lékaře (např. neurologa). Zdravotnická dokumentace totiž slouží jako důkaz o trvalých následcích poškozeného a je klíčová zejména při vymáhání odškodnění.
1. | O náhradu trvalých následků je vhodné žádat zhruba rok od autonehody, a to po relativním ustálení zdravotního stavu. |
2. | Pozor na formuláře pojišťoven. Ošetřující lékař většinou neumí správně stanovit výši ztížení společenského uplatnění a pojišťovna navíc není vázána formulářem, který lékař vyplní. |
3. | Při stanovení spravedlivého ocenění ztížení společenského uplatnění je zapotřebí znaleckého posudku od znalce z oboru zdravotnictví školeného na výpočty dle Metodiky. |
Nejrychlejší a nejvýhodnější cesta, jak získat odškodnění ztížení společenského uplatnění, je mimosoudní dohodou s pojišťovnou. Spoustu poškozených je přesvědčeno o nutnosti soudního sporu s pojistitelem vozidla viníka nehody. Dle našich zkušeností lze často dosáhnout spravedlivého odškodnění mimosoudně při předložení správné argumentace a dokumentace.
V případě, že pojišťovna již vyplatila částku vypočtenou na základě vyplněného formuláře, je možné často podat žádost o revizi odškodnění trvalých následků, a to právě na základě znaleckého posudku. Poškozený tedy může vymáhat doplatek odškodnění ztížení společenského uplatnění (pokud není náhrada již promlčena). Posouzení je však individuální.
Naše právní pomoc pro poškozené při řešení odškodnění ztížení společenského uplatnění funguje dle těchto zásad:
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies