Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Dopravní nehoda může způsobit vážnou újmu na zdraví, který s sebou přináší nejen zdravotní, ale i finanční potíže. Přemýšlíte, jak dosáhnout spravedlivého odškodnění újmy na zdraví po autonehodě? V našem článku se dozvíte klíčové informace, které vám pomohou získat potřebnou kompenzaci za vaše zranění.
V případě, že jste nebyli jednoznačně identifikováni jako hlavní viník nehody, máte obvykle nárok na odškodnění újmy na zdraví. Toto právo na odškodnění po autonehodě se zdravotními následky přísluší nejen řidičům, ale i dalším osobám pohybujícím se v dopravě. Jedná se o spolujezdce, chodce, cyklisty a všem dalším účastníkům dopravní nehody, kteří utrpěli zranění a nejsou považováni za jediného viníka.
Pokud jste utrpěli zranění v důsledku dopravní nehody, je zásadní kontaktovat policii a zajistit si tak oficiální záznam incidentu = potvrzení o účasti na dopravní nehodě. Dále je nutné neprodleně vyhledat lékařskou péči, a to i v situaci, kdy dopravní nehoda nezpůsobila zranění, kvůli kterým by bylo nezbytné vás okamžitě po nehodě hospitalizovat. Následky mnohých zranění, včetně těch v oblasti krční páteře, se mohou projevit až několik dní po incidentu. I v těchto případech většinou existují mechanismy pro řešení a nárok na odškodnění újmy na zdraví.
Nevíte si rady ve spleti paragrafů? Využijte konzultaci zdarma s naším právníkem. Konzultaci lze vyřešit e-mailem, telefonicky nebo osobně:
Jak již bylo řečeno, právo na odškodnění újmy na zdraví v případě dopravní nehody obvykle náleží řidičům, spolujezdcům, cyklistům, chodcům a ostatním účastníkům dopravní nehody, kteří nebyli označeni jediným viníkem autonehody. Toto právo je zakotveno v zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a v občanském zákoníku. Získání odškodnění za zranění způsobené dopravní nehodou lze uplatnit přímo u viníka nehody nebo u pojišťovny vozidla viníka nehody. Na základě naší praxe se ukazuje, že žádost o odškodnění přímo u pojišťovny často představuje rychlejší a efektivnější možnost.
Odškodnění újmy na zdraví po autonehodě lze řešit již po prvotním ošetření nebo hospitalizaci, protože každá náhrada újmy na zdraví se řeší v jiný časový okamžik. Například k řešení bolestného není nutné vyčkávat na ukončení léčby.
Pro oběti dopravních nehod je důležité vědět, že mají právo na různé formy náhrad. Níže naleznete popis různých druhů odškodnění újmy na zdraví, a to, kdy a jak je lze uplatnit:
Zranění | Počet bodů | Výše základního odškodnění bolesti |
Zlomenina žebra | 20 | 8.071,- Kč |
Těžký otřes mozku | 60 | 24.212,- Kč |
Vymknutí krční páteře | 70 | 28.248,- Kč |
Vymknutí kyčle | 120 | 48.424,- Kč |
Drtivé poranění kolena | 200 | 80.706,- Kč |
Většinou poškozenému nevznikne právo na odškodnění všech finančních kompenzací, kdy ke každému zraněnému je nutné přistupovat individuálně a zjistit, jaké náhrady lze uplatnit.
Tipy a rady od našeho právníka JUDr. Zbyňka Drobiše můžete shlédnout také v tomto videorozhovoru:
Odškodnění újmy na zdraví z hlediska bolestného a trvalých následků úrazu je tématem, na které bychom rádi upozornili. Cílem odškodnění je aspoň částečně kompenzovat důsledky zranění způsobeného nehodou. Odškodnění bolestného je dostupné pro všechny typy fyzických zranění a jeho výpočet je striktně upraven Metodikou Nejvyššího soudu pro náhradu nemajetkové újmy na zdraví, která přiděluje konkrétní počet bodů každému zranění podle jeho závažnosti. V případě, že zraněný trpí zdravotními komplikacemi i rok po dopravní nehodě, může požádat o odškodnění za trvalé následky, což často představuje nejvyšší vymoženou částku. Mezi běžné zdravotní komplikace, se kterými se poškození mohou dlouhodobě potýkat, patří bolesti páteře, omezená pohyblivost končetin, trvalé fyzické nepohodlí a související psychické problémy.
Pojišťovny viníků často zasílají poškozeným formuláře k určení výše bolestného (popř. trvalých následků úrazů), které mají vyplnit jejich lékaři. Tento postup má však svá rizika, neboť lékaři nemusí být dostatečně proškoleni pro přesné výpočty náhrady nemajetkové újmy na zdraví dle Metodiky a zraněnému je pak odškodnění zbytečně kráceno. Chyby v takových výpočtech mohou zahrnovat opomenutí některých druhů zranění, nezařazení bolestného za operace a nepřihlédnutí k komplikacím během léčby.
Pro dosažení přesného výpočtu doporučujeme konzultaci s odborníkem z oblasti zdravotnictví, který je schopen provést výpočet v souladu s Metodikou Nejvyššího soudu pro náhradu nemajetkové újmy na zdraví. Náklady na takový odborný posudek bývají většinou proplaceny pojišťovnou jako rozumný a opodstatněný výdaj.
Pro naše klienty vždy zajišťujeme a hradíme tento znalecký posudek od našeho spolupracujícího znalce, protože naším cílem je zajistit pro poškozeného co nejvyšší odškodnění újmy na zdraví, což bez posudku lze obtížně.
Pokud dojde k dopravní nehodě s zraněním nebo úmrtím, nastane zpravidla trestní řízení vůči viníkovi. Většinou jde o případy ublížení na zdraví z nedbalosti, těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti nebo usmrcení z nedbalosti. Trestní řízení se zaměřuje na vinu a trest viníka, nikoliv na získání odškodnění újmy na zdraví. Zraněné oběti po nehodě jsou často mylného přesvědčení, že musí uplatnit náhradu škody do trestního řízení, aby obdrželi odškodnění újmy na zdraví. To však není povinné, protože odškodnění za zranění je primárně řešeno s pojišťovnou vozidla viníka z tzv. povinného ručení. V případě, že viník nemá sjednáno povinné ručení, pak se může odškodnění újmy na zdraví řešit s Českou kanceláří pojistitelů. Také není překážkou získání odškodnění situace, kdy poškozený byl spolujezdcem v autě řízeném rodinným příslušníkem.
Po autonehodě obvykle obdrží poškození od policie písemné poučení, které vyžaduje, aby vyčíslili náhradu škody. Avšak přesné vyčíslení škody, zejména v případech zranění, kdy pracovní neschopnost trvá, často není možné. Přihlášení škody do trestního řízení tak není nutným krokem pro získání odškodnění za zranění nebo úmrtí osoby blízké.
Pokud viník nabídne oběti finanční kompenzaci (za účelem snížení trestu), je vhodné uzavřít písemnou dohodu s viníkem, kde bude jasně uvedeno, že tato částka je nad rámec odškodnění z povinného ručení, aby pojišťovna nezapočítala finanční kompenzaci do náhrady.
Přihlášení škody do trestního řízení závisí na individuálních okolnostech a je třeba pečlivě zvážit, zda je tato cesta vhodná. Naše zkušenosti ukazují, že není nutné vždy uplatnit škodu do trestního řízení, a je lepší zvolit strategii, která zajistí rychlé a mimosoudní odškodnění pro poškozené.
Pokud sháníte odbornou právní podporu k získání odškodnění újmy na zdraví po dopravní nehodě, neváhejte se na nás nezávazně obrátit. Jsme advokátní kancelář s dlouholetou právní specializací na problematiku odškodnění autonehod, nepůsobíme jako prostředníci nebo zprostředkovatelé. S námi budete přímo komunikovat s kvalifikovanými advokáty, kteří mají praktické znalosti a zkušenosti v oblasti odškodnění.
Jak probíhá naše právní pomoc? Začínáme bezplatnou konzultací a důkladným posouzením vaší situace ohledně odškodnění za zranění. Výstupem tohoto procesu je poskytnutí informací poškozené osobě o možnostech získání odškodnění za utrpěné zranění.
Pokud se dohodneme na poskytnutí právní pomoci při vymáhání odškodnění, pak se náš postup řídí těmito principy:
Naši právníci by vám na závěr rádi předali tři klíčové rady k získání odškodnění po dopravní nehodě:
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies