Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Stali jste se účastníkem autonehody se zraněním nebo úmrtím a zajímá vás, jaké máte nároky na odškodnění po dopravní nehodě v roce 2025? Poradíme v tomto komplexním článku určeném pro oběti autonehod.
Odškodnění po dopravní nehodě se zraněním mohou požadovat poškození, kteří dopravní nehodu výlučně nezavinili.
Pokud jste se stali účastníkem dopravní nehody, utrpěli zranění a nejste výlučným viníkem, máte často nárok na odškodnění. Tento nárok se vztahuje především na poškozeného:
Odškodnění po dopravní nehodě můžete žádat i v případě, že jste byli spolujezdcem v autě řízeném členem rodiny nebo přítelem. Žádat odškodnění lze jak za vážná zranění, tak i za lehčí jako jsou např. pohmožděniny či odřeniny.
Pro úspěšné uplatnění nároku na odškodnění je důležité mít potřebnou dokumentaci o nehodě. Proto je klíčové ihned zavolat policii na místo nehody, když nastalo zranění. A i když po autonehodě nebyla nutná hospitalizace, doporučujeme co nejdříve podstoupit lékařské vyšetření. Některá zranění, např. problémy s krční páteří, se mohou projevit až několik dní po nehodě. I v těchto případech můžete žádat o odškodnění, ačkoliv jste ihned po nehodě nevolali policii.
Potřebujete rychlou právní radu k získání odškodnění po dopravní nehodě? Využijte konzultaci zdarma s naším právníkem, kterou lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně:
Ze zákona vyplývá, že zraněný má po dopravní nehodě dvě možnosti. Nárok na odškodnění po dopravní nehodě můžete uplatnit:
Poškozený tedy může uplatnit své nároky přímo vůči viníkovi nehody. Avšak z praxe je efektivnější a rychlejší jednat přímo s pojišťovnou vozidla viníka. Viník by totiž nejspíše předal vaše nároky své pojišťovně, která by následně řešila odškodnění a vyplácela náhrady.
Tento postup platí nejen při mimosoudním řešení, ale i při případných soudních sporech. V případě soudního řízení je možné žalovat přímo pojišťovnu viníka nehody, není nutné žalovat samotného viníka.
Tip od právníka: Není třeba se obávat, že by získání odškodnění vždy vyžadovalo složité a dlouhé soudní řízení. Naopak při správném postupu a dostatečném doložení nároků je většinu případů možné vyřešit mimosoudně.
Pokud viník nehody nemá sjednané povinné ručení, můžete se obrátit na Českou kancelář pojistitelů, který odškodnění vyplatí. Často se mylně poškození domnívají, že náhrady za zranění lze požadovat až po ukončení léčby nebo pracovní neschopnosti. To však není pravda. Různé typy odškodnění lze řešit v různých fázích. U určitých typů náhrad není ani nutné čekat na ukončení pracovní neschopnosti.
Podívejte se na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem, které přináší tipy a rady k získání odškodnění po dopravní nehodě:
Většina zraněných, kteří si odškodnění po dopravní nehodě vymáhají sami, často uplatňuje jen některé náhrady za zranění.
V následující tabulce uvádíme přehled náhrad, které poškození obvykle mohou získat při středně závažném zranění s trvalými následky a které obvykle skutečně požadují.
V naší kanceláři přistupujeme ke každému klientovi individuálně a při jednání s pojišťovnou uplatňujeme všechny náhrady, na které má klient nárok.
Přehled typu odškodnění | Co zranění obvykle uplatňují | Na jaké náhrady mají nárok |
Bolestné | ✅ | ✅ |
Ztížení společenského uplatnění | X | ✅ |
Ušlý výdělek | ✅ | ✅ |
Cestovné | X | ✅ |
Náklady léčení | ✅ | ✅ |
Náklady péče | X | ✅ |
Bolestné – základní náhradou pro každého zraněného je bolestné. Bolestné je náhrada za nemajetkovou újmu, kterou může žádat téměř každý, kdo byl zraněn při autonehodě, kterou nezavinil. Tento nárok je zakotven v občanském zákoníku a jeho výpočet se obvykle řídí Metodikou Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Metodika stanoví počet bodů pro každý typ zranění. Pokud máte více zranění, body se sčítají. Hodnota jednoho bodu se mění každý rok a je založena na jednom procentu průměrné hrubé mzdy v kalendářním roce předcházejícím rok zranění.
Ztížení společenského uplatnění – představuje náhradu za trvalé zdravotní následky, kterými poškozený po nehodě trpí. Účelem odškodnění ztížení společenského uplatnění je kompenzovat poškozenému veškerá omezení, která v běžném životě následkem nehody má.
Ušlý výdělek – náhrada za ušlý výdělek v důsledku nehody. Odškodnění mohou žádat jak zaměstnanci, tak osoby samostatně výdělečně činné (bez ohledu na to, zda mají vystavenu formální pracovní neschopnost). Tato náhrada existuje ve dvou formách: ztráta na výdělku během pracovní neschopnosti a ztráta na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (tzv. renta).
Cestovné, náklady léčení a náklady péče = náklady spojené s péčí o zdraví – náklady léčení často zahrnují účtenky za léky, zdravotnické pomůcky a fyzioterapii. Dalším typem odškodnění je cestovné. To je významné, pokud zraněný musí cestovat do zdravotnických zařízení kvůli léčbě. Pokud se zraněný stane kvůli nehodě nesoběstačným, může požadovat náklady na osobní péči. Tyto náklady lze obvykle prokázat čestným prohlášením, ve kterém zraněný uvede, kdo a jak dlouho o něj pečoval. Tento typ odškodnění je často uplatňován, pokud o zraněného pečuje někdo z rodiny.
Tip od právníka: V některých případech odškodnění po dopravní nehodě lze řešit také další nemajetkovou újmu mimo bolestné a ztížení společenského uplatnění.
U dopravní nehod, kde dojde ke zranění osob, se často proti viníkovi zahájí trestní řízení. Viník může být stíhán za ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.
O průběh trestní řízení je důležité se zajímat zejména tehdy, pokud je v něm stanovena spoluodpovědnost zraněného za nehodu. To může vést ke snížení výše odškodnění po dopravní nehodě. Proto je doporučeno, aby poškození nebo pozůstalí byli v trestním řízení aktivní a sledovali jeho průběh.
Mnoho poškozených se domnívá, že musí své nároky na odškodnění po dopravní nehodě uplatnit v rámci tohoto trestního řízení, aby získali spravedlivou náhradu. Je však důležité vědět, že poškození nemusí své nároky na odškodnění uplatňovat v rámci trestního řízení. Hlavním způsobem, jak získat odškodnění za zranění, je jednání s pojišťovnou viníka nehody. Vhodnost přihlášení náhrady škody do trestního řízení závisí na specifikách každého případu.
V praxi se také často stává, že viník nabídne zraněnému určitou finanční kompenzaci. Je nutné však o tomto sepsat dohodu, ve které bude jasně řečeno, že tyto finanční prostředky jsou nad rámec odškodnění od pojišťovny. Pokud by se tak nestalo, pojišťovna by mohla odškodnění zkrátit.
Občanský zákoník zahrnuje ve výčtu náhrad z titulu odpovědnosti z provozu vozidla také nároky pozůstalých po obětech dopravních nehod.
V případě tragických dopravních nehod s úmrtím poškozeného mají pozůstalí právo požadovat následující náhrady:
Náš tým právníků, který se specializuje na odškodnění za újmy na zdraví, je tu pro vás k nezávazné a bezplatné konzultaci ohledně vaší dopravní nehody.
Každý případ pečlivě posoudíme a zhodnotíme možnosti, jak získat náhradu škody.
Kontaktujte nás ke konzultaci.
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies