Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

720 072 059

Náhrada ztráty na výdělku po autonehodě

Zranění při dopravní nehodě si vyžádá obvykle pracovní neschopnost poškozeného po několik týdnů nebo měsíců. Jak na odškodnění ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti následkem autonehody?

Poškozený dopravní nehodou může uplatňovat u pojišťovny vozidla viníka nehody náhradu ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Právo na tuto náhradu stanovuje občanský zákoník a zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti se hradí ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem poškozeného před autonehodou a náhradou toho, co poškozenému bylo vyplaceno v důsledku úrazu podle jiného právního předpisu (nemocenské dávky a náhrada mzdy od zaměstnavatele).

Právo na ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti vzniká poškozenému v pozici zaměstnance nebo také podnikatele.

K určení náhrady ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti je nutné provést výpočet průměrného výdělku poškozeného. Pokud je poškozený zaměstnán, pak se postupuje při určení průměrného výdělku dle zákoníku práce. U podnikatelů se obecně vychází z daňového přiznání. Při výpočtu průměrného výdělku pomůže kvalifikovaná účetní.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies