Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Utrpěli jste zranění při nezaviněné autonehodě a řešíte otázku, co se hradí z povinného ručení vozidla viníka nehody? Poradíme v tomto článku.
Povinné ručení se řídí zákonem o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, kdy tento zákon stanovuje práva poškozených autonehodou k získání odškodnění od pojišťovny vozidla viníka nehody.
Řidič vozidla, spolujezdec, chodec, cyklista a další účastníci dopravní nehody, kteří výlučně nezavinili autonehodu.
Odškodnění za zranění po autonehodě lze žádat u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení. Není nutné se tak obracet přímo na viníka autonehody. Toto právo obracet se přímo na pojišťovnu vyplývá ze zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Co se hradí z povinného ručení při zranění u poškozeného? Odškodnění po dopravní nehodě lze žádat od lehkých zranění (pohmožděniny, naražení předloktí) až po nejzávažnější zranění.
Zranění při dopravní nehodě může představovat právo na tyto náhrady:
Co se hradí z povinného ručení u konkrétního poškozeného je vždy individuální, kdy je nutné posoudit případ a následky pro poškozeného.
Pozůstalí po oběti nezaviněné autonehody mají právo také na adekvátní odškodnění. Odškodnění pozůstalých po autonehodě představuje možnost uplatnění několika náhrad, které stanovuje občanský zákoník, a to konkrétně:
Nikoliv každou náhradu mohou požadovat všichni pozůstalí. Vždy je nutné zkoumat okolnosti konkrétního případu odškodnění pozůstalých a uplatňovat ty náhrady, které jsou oprávněné a prokazatelné.
Odškodnění duševních útrap se při běžně fungujících rodinných vztazích pohybuje obvykle v rozmezí od 500.000,- Kč do 1.000.000,- Kč pro nejbližší příbuzné zemřelého (manželka, děti, rodiče). Vzdálenější pozůstalí také mohou uplatňovat odškodnění, avšak obvykle je vymoženo v nižších částkách. Vždy záleží na okolnostech každého případu, intenzitě vztahů v rodině se zemřelým a vytrpěným duševním útrapám pozůstalých. Pro úspěšné odškodnění je nutné prokázat dobré vztahy s pozůstalým a duševní útrapy pro poškozené. Za tímto účelem s klienty připravujeme různá čestná prohlášení, předkládá se fotodokumentace, apod.
Pozůstalý může žádat odškodnění nákladů pohřbu. Jedná se o náklady na poplatky hřbitova, smuteční hostinu, květiny, pronájem hrobového místa, apod. Důležité je si uchovat účtenky za tyto náklady, jelikož pojišťovna vyžaduje jejich předložení k odškodnění.
V určitých případech lze žádat odškodnění nákladů na výživu pozůstalého, kterému byl zemřelý povinen poskytovat výživu. Typicky se jedná o manželku či nezletilé děti,.
Pro uplatnění náhrad je důležité se zajímat o stav trestního řízení, protože jakékoliv stanovení spoluodpovědnosti poškozeného za nehodový děj v trestním řízení obvykle znamená krácení odškodnění od pojišťovny viníka nehody.
Nechcete vyjednávat sami odškodnění s pojišťovnou? Pomůžeme vám, kdy se specializujeme na odškodnění po autonehodách.
Nejprve uskutečníme zdarma konzultaci a posouzení případu oběti autonehody. Výsledkem tohoto postupu je sdělení poškozenému o možnostech získání odškodnění.
Pokud se následně domluvíme na právní pomoci při vymáhání odškodnění za zranění, pak fungujeme na těchto zásadách:
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies