Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Dopravní nehody bohužel často přinášejí nejen materiální škody, ale také fyzické a psychické útrapy pro poškozené. Proces získání bolestného v těchto situacích může být složitý a vyvolává mnoho otázek. V následujícím článku se zaměříme na základní informace o bolestném a odpovíme na nejčastější dotazy.
Bolestné představuje finanční náhradu za nemajetkovou újmu. Většinou ji může požadovat poškozený, který byl zraněn v důsledku autonehody, kterou sám výlučně nezavinil. Cílem kompenzace je alespoň částečně odčinit fyzické a psychické strádání poškozeného. Právo žádat odškodnění bolestného vyplývá z občanského zákoníku.
Výpočet bolestného je upraven v Metodice Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Metodika přiřazuje každému ze zranění specifický počet bodů. V případě, že poškozený utrpí více poranění, body za jednotlivá zranění se sčítají. Hodnota jednoho bodu se každoročně mění a je stanovena na základě jednoho procenta průměrné hrubé mzdy za kalendářní rok, který předchází roku, ve kterém došlo k zranění. Mechanismus umožňuje flexibilní a aktuální přístup k výpočtu bolestného, reflektující ekonomický vývoj a měnící se životní náklady.
Podívejte se také na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem k tématu odškodnění bolestného u dopravní nehody:
Výpočet bolestného je oprávněn provádět ošetřující lékař poškozeného nebo specializovaný znalec z oboru zdravotnictví. Při řešení odškodnění bolestného po autonehodě je běžnou praxí, že pojišťovna viníka nehody poskytne poškozenému formulář pro výpočet bolestného. Tento formulář je poté předán ošetřujícímu lékaři k vyplnění. Nicméně, vzhledem k tomu, že lékaři nemusí být dostatečně proškoleni pro stanovení nemajetkové újmy na zdraví, může tento postup vést k chybám.
Nejčastější chyby se kterými se opakovaně setkáváme jsou opomenutí některých poranění, nezahrnutí bodů za operační zákroky a nedostatečné zvýšení bolestného, pokud nastanou komplikace v léčbě. To může vést k nižšímu odškodnění. Pro správný výpočet bolestného je proto vhodnější obrátit se na specializovaného znalce z oboru zdravotnictví.
Pro naše klienty vždy zajistíme a uhradíme posudek na bolestné od našeho spolupracujícího znalce.
Požádat o náhradu je možné hned po prvním lékařském vyšetření následujícím po nehodě nebo po propuštění z hospitalizace. Bolestné bývá zpravidla první vymoženou náhradou poškozeného. Pokud nastanou nečekané komplikace v léčbě (např. reoperace), lze žádat doplatek bolestného.
Bolestné je v případě dopravní nehody většinou hrazeno pojišťovnou vozidla viníka nehody z povinného ručení. Toto je standardní postup, který zajišťuje, že náklady spojené s odškodněním nejsou přímo vyžadovány od viníka nehody. Ačkoliv je možné požadovat odškodnění přímo od viníka, tento přístup se obvykle nedoporučuje. Důvodem je, že viník by se v takovém případě pravděpodobně obrátil na svou pojišťovnu, což by vedlo k dalším krokům a zbytečnému prodloužení celého procesu vyplacení odškodnění. Proto je v praxi preferováno řešení přes pojišťovnu, což zjednodušuje proces pro obě strany a zajišťuje efektivnější a rychlejší vyřízení nároku na bolestné.
Doba vyplácení bolestného se může lišit v závislosti na konkrétních okolnostech každého případu. V praxi může proces trvat od několika týdnů do několika měsíců. Zpoždění může nastat v případě, že je třeba provést podrobnější vyšetření zranění, nebo pokud existují spory mezi pojišťovnou a poškozeným ohledně výše náhrady. V některých případech, kdy dochází k právním sporům, může proces trvat i déle.
Na závěr přinášíme pár užitečných tipů:
Pokud jste utrpěli zranění při dopravní nehodě a hledáte náhradu za bolestné či další náhrady, neváhejte nás kontaktovat. Specializujeme se na zastupování obětí dopravních nehod a nabízíme vám bezplatnou konzultaci pro posouzení vašeho případu.
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies