Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

720 072 059

Bolesti zad po dopravní nehodě

Bolesti zad po dopravní nehodě

Jste poškození nezaviněnou autonehodou a máte bolesti zad po dopravní nehodě? Poradíme, jak na odškodnění.

Zranění při nezaviněné autonehodě

Účastník nezaviněné dopravní nehody má právo žádat o odškodnění za zranění, které se hradí z povinného ručení vozidla viníka nehody. Bolesti zad po dopravní nehodě mohou být také zraněním, které lze řešit k odškodnění. Zásadní k řešení odškodnění zranění u bolestí zad nebo krční páteře po nehodě je vyhledávání lékařského ošetření. Čím delší doba uplyne od autonehody a vyhledání ošetření u lékaře, tím je získání odškodnění pro bolesti zad po dopravní nehodě komplikovanější.

odškodnění po dopravní nehodě

Odškodnění za zranění

V rámci odškodnění bolesti zad po dopravní nehodě se obvykle řeší tyto náhrady:

  • Bolestné;
  • Úšlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti (a to i v případě OSVČ);
  • Účelně vynaložené náklady na léčení, cestovné a případnou péči;
  • Trvalé následky (odborně ztížení společenského uplatnění).

Každý případ je ale samozřejmě jiný a odškodnění se řeší individuálně.

Odškodnění újmy na zdraví po dopravní nehodě lze řešit již po prvotním ošetření, protože každá náhrada se řeší v jiný časový okamžik. Například bolestné lze řešit velmi brzy, ušlý výdělek po skončení neschopnosti a trvalé následky obvykle rok od dopravní nehody.

Bolesti zad po dopravní nehodě

Bolesti zad po dopravní nehodě

Při nárazu u dopravní nehody může dojít rovnou k několika zraněním v oblasti páteře. Nejčastějším z nich je poranění krční páteře neboli opěrkový syndrom. Vzniká prudkým trhnutím hlavy dozadu a dopředu. Jeho příčinou je nejčastěji špatně nastavená opěrka hlavy, odsud má také své označení.

Časté zranění páteře při autonehodě je vyhřezlá ploténka. Ploténky neboli destičky se nachází mezi jednotlivými obratli páteře. K vyhřeznutí může dojít pohybem ploténky do stran, dopředu nebo dozadu. Další často postiženou oblastí zad je bederní páteř.

Přesto mohou bolesti zad doprovázet poškozeného po zbytek života jako trvalý následek způsobený dopravní nehodou. Odškodnění trvalých následků se uplatňuje u pojišťovny viníka zhruba po jednom roce od nehody.

odškodnění po dopravní nehodě 2024

Znalecké posudky u bolestí zad

V rámci procesu odškodnění poškození zad při dopravní nehodě jsou zásadní znalecké posudky při řešení trvalých následků. Častokrát pojišťovna odkazuje při řešení odškodnění na degenerativní změny páteře již před autonehodou. Toto jsou složité medicínské otázky, na které je potřeba zapojit odborné znalce.

U bolestí zad je důležitý odpočinek, včasná diagnóza a stejně tak včasné léčení. Vhodné je nepodceňovat na první pohled mírné a nezávažné projevy jako například bolest hlavy, únava nebo pískání v uších. V případě bolesti páteře po autonehodě doporučujeme neprodleně navštívit lékaře. Pokud poškozený vyhledá pomoc lékaře, je důležité uchovávat a zakládat si lékařské zprávy.

Z právního hlediska je lékařská dokumentace klíčová při vymáhání odškodnění za zranění po dopravní nehodě.

JUDr. Zbyněk Drobiš a Mgr. Radek Novotný – specializovaní právníci pro oběti autonehod

Právní pomoc poškozeným

Řešíte odškodnění po dopravní nehodě se zraněním? Můžete se nás obrátit k bezplatné konzultaci s právníkem.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies