Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Byli jste účastníci nezaviněné autonehody a chcete získat odškodnění dopravní nehody? V tomto článku odpovíme na nejčastější otázky týkající se odškodnění za zranění nebo úmrtí.
Dopravní nehody jsou bohužel nedílnou součástí silničního provozu a ve většině případů je provází i fyzická újma na zdraví jejich účastníků.
Každý, kdo nehodu výlučně nezavinil, má však právo na získání odškodnění dopravní nehody. Přitom není důležité, zda se jedná o závažnou újmu se zdlouhavou a komplikovanou léčbou nebo pouze o modřiny či pohmožděniny.
Odškodnění dopravní nehody může žádat řidič automobilu, cyklista nebo i sražený chodec na přechodu. Také pokud utrpěl poranění spolujezdec, má nárok na odškodnění, a to platí i v případě dopravních prostředků hromadné dopravy. Zkrátka každý, kdo nehodu nezavinil, může žádat o odškodnění.
Potřebujete rychlou právní radu k řešení odškodnění za zranění nebo úmrtí při dopravní nehodě? Využijte konzultaci zdarma s naším právníkem, kterou lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně:
Při dopravní nehodě se zraněním nebo úmrtím je nutné šetření policií. Výjimku tvoří situace například poranění krční páteře, které se projeví až několik dnů po dopravní nehodě (v takovým případě často není nutné dohlášení nehody na policii, pokud byl sepsán záznam o nehodě. U každé pojišťovny je to však individuální).
Policie nehodu se zraněním nebo úmrtím tedy šetří, a to nejčastěji využitím znaleckých posudků z oboru dopravy. Trestní řízení vůči viníkovi nehody trvá obvykle několik měsíců, avšak odškodnění dopravní nehody lze řešit již před skončením trestního řízení.
Nikoliv každé trestní řízení končí u trestního soudu. Často se rozhodne o podmíněném zastavení trestního stíhání, když se viník omluví a poskytne finanční kompenzaci nad rámec odškodnění z povinného ručení.
V případě, že utrpěná zranění nebo způsob porušení povinnosti dosáhnou určité intenzity, může být za způsobení dopravní nehody viník odpovědný i trestně. Jednalo by se o trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti, popřípadě těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Rozdíl mezi nimi je v závažnosti újmy na zdraví poškozeného.
V trestním řízení proti viníkovi má poškozený řadu práv. Má právo na informace o průběhu řízení, může se nechat zastupovat advokátem, který je následně přítomen na výslechu viníka, nahlíží do trestního spisu a další. Doporučujeme poškozeným těchto práv využívat a aktivně si o postupu řízení zjišťovat informace.
Odškodnění dopravní nehody může být totiž kráceno pojišťovnou vozidla viníka nehody, pokud se stanoví spoluodpovědnost poškozeného za nehodu v trestním řízení.
Podívejte se také na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem:
V průběhu zjišťování důležitých okolností mohou orgány činné v trestním řízení určit, že se poškozený podílel na vzniku autonehody. Toto spoluzavinění je často stanoveno v procentech a má významné následky pro případné finanční odškodnění. Odškodnění bude totiž obvykle poměrně zkráceno v závislosti na procentuálním zavinění poškozeného.
Častými skutečnostmi, které spoluzakládají spoluodpovědnost poškozeného, jsou také například:
Podle občanského zákoníku škůdce nahradí poškozenému újmu, kterou mu způsobil. Je tedy možné obrátit se s žádostí přímo na viníka dopravní nehody. Zpravidla je ale efektivnější, pokud se s žádostí obrátíte na pojišťovnu vozidla viníka nehody, která stejně fakticky náhradu vyplácí.
Odškodnění dopravní nehody je tak rychleji poskytnuto z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy z povinného ručení vozidla, kterým viník dopravní nehodu způsobil.
V případě, že osoba neplatila povinné ručení, je zde možnost obrátit se na Českou kancelář pojistitelů. Ta poskytne odškodnění dopravní nehody se zraněním nebo úmrtím a poškození jsou chráněni úplně stejně, jako kdyby viník pojištění měl.
Česká kancelář pojistitelů může poté po viníkovi vymáhat to, co musela vyplatit poškozeným. Důležité ale je, že pro získání odškodnění není zásadní, zda viník platí povinné ručení.
Existuje několik typů finančních náhrad za újmu na zdraví způsobenou dopravní nehodou. Nejčastější jsou:
Při smrtelné dopravní nehodě mají nárok na odškodnění osoby blízké zemřelému. Nejčastější náhrady u smrtelných dopravních nehod jsou:
Výše bolestného se stanovuje pomocí bodového systému dle Metodiky Nejvyššího soudu ke stanovení nemajetkové újmy na zdraví.
Pojišťovny většinou při stanovení bolestného poskytují poškozeným formuláře, které mají vyplnit ošetřující lékaři.
My tento postup nedoporučujeme, protože často daný lékař nemá potřebné zkušenosti s používáním Metodiky a může dojít k pochybením ve výpočtu. Nejčastějšími chybami, se kterými se pravidelně setkáváme je například poměrné nezvýšení odškodnění po komplikované léčbě, nezapočítání operací nebo úplné vynechání nějaké položky.
Nejlepší způsob, jak si zajistit spravedlivé a přesné odškodnění bolestného, je objednat si znalecký posudek od specializovaného lékaře.
Pro naše klienty zajistíme a uhradíme posudek na výpočet bolestného.
Velikost odškodnění je samozřejmě závislá na jednotlivých případech a zejména na závažnosti zranění, délce a komplikovanosti léčby. Bolestné je stanoveno na základě předem určených bodů, přičemž jeden bod se každý rok mění v závislosti na průměrné mzdě.
Jedná se o velmi individuální záležitost, pro představu ale můžete nahlédnout do následující tabulky určující odškodnění bolestného v roce 2024. Údaje v tabulce jsou pouze orientační:
Bolestné |
||
Zlomenina pažní kosti |
100 bodů |
43 341 Kč |
Drtivé poranění prstu ruky |
75 bodů |
32 506 Kč |
Vymknutí kyčle |
120 bodů |
52 009 Kč |
Zlomenina čéšky |
100 bodů |
43 341 Kč |
Zhmoždění kolene |
10 bodů |
4 334 Kč |
Trvalým následkům se odborně říká ztížení společenského uplatnění. Kvůli jejich trvalé povaze se tato náhrada zpravidla řeší jeden rok po autonehodě, a to kvůli relativnímu ustálení zdravotního stavu. Aby se trvalé následky mohly projevit, je potřeba relativně dlouhá doba, a tak bývá tato náhrada uplatňována zpravidla jako poslední.
Stanovení výše odškodnění ztížení společenského uplatnění se také řídí Metodikou Nejvyššího soudu, zde již ale chybí bodový systém. O to důležitější je vyhledat lékaře, který je k práci s Metodikou proškolen. Výše náhrady se stanoví na základě předložené zdravotnické dokumentace a osobního vyšetření znalce.
Ztížení společenského uplatnění bývá nejvyšší vymožená částka, níže jsou orientačně uvedené částky, ve kterých se odškodnění trvalých následků pohybuje:
Ztížení společenského uplatnění |
|
Lehké trvalé následky |
100 000 Kč – 350 000 Kč |
Středně závažné trvalé následky |
350 000 Kč – 1 000 000 Kč |
Nejzávažnější trvalé následky |
1 000 000 Kč a více |
Doporučujeme začít řešit odškodnění dopravní nehody co nejdříve. Není nutné vyčkávat na ukončení léčby, pracovní neschopnosti nebo trestního řízení, protože každá náhrada odškodnění se řeší v jiný časový okamžik.
Bolestné lze uplatnit již po prvotním vyšetření a zjištění rozsahu zranění, popřípadě po prvním propuštění z nemocnice. Cestovné, náklady léčení a péče lze uplatňovat postupně v průběhu léčení nebo hromadně po ukončení léčby či návratu do práce v případě pracovní neschopnosti. Ušlý výdělek je možné žádat každý měsíc nebo najednou také po návratu do zaměstnání a trvalé následky se žádají zpravidla jeden rok od nehody.
Pro poškozené je nejlepší neodkládat řešení odškodnění až po uzdravení a aktivně ho řešit opravdu co nejdříve. Naše advokátní kancelář poskytuje online pomoc z pohodlí vašeho domova, takže nemusíte mít obavy o cestování za právníkem po dopravní nehodě.
Odškodnění dopravní nehody je naše dlouhodobá specializace.
První konzultaci k případu poskytujeme zdarma.
Naší odměnu tvoří procentuální podíl z vymoženého odškodnění (5-10 %), takže nás neplatíte na hodinu. Pracujeme na zásadě „žádná výhra, žádná odměna“, pokud nezískáme žádné odškodnění, nedostaneme ani žádnou odměnu.
Pro naše klienty zajišťujeme a hradíme znalecké posudky k získání odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění.
Komunikace s naším týmem probíhá převážně přes e-mail či telefonické hovory, takže můžete získat odškodnění s naší pomocí z pohodlí domova.
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies