Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

720 072 059

Nejčastější zranění při autonehodě a právo na odškodnění

nejčastější zranění při autonehodě

Jaké jsou nejčastější zranění při autonehodě a jak získat odškodnění pro oběť autonehody? Odpovědi naleznete v článku

Nejčastější zranění při autonehodě

Ročně nastanou tisíce dopravních nehod se zraněním. Jaké jsou nejčastější zranění při autonehodě? Obvykle se jedná o pohmožděniny a zlomeniny. Velmi často nastane také poranění krční páteře při autonehodě. Tzv. opěrkový syndrom (whiplash trauma) může působit jako lehké zranění, bohužel se však v praxi setkáváme s tím, že vzniknou trvalé následky po poranění krční páteře. Tyto trvalé následky lze obvykle odškodnit jako ztížení společenského uplatnění.

Újma na zdraví při dopravní nehodě

Právo na odškodnění pro oběti autonehod

Odškodnění za nejčastější zranění při autonehodě může obvykle žádat oběť nezaviněné autonehody, a to od pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Poškozený autonehodou se tak nemusí obracet přímo na viníka nehody k získání odškodnění za zranění, ale může se obrátit přímo na jeho pojišťovnu z povinného ručení. Toto právo na přímé odškodnění od pojišťovny vyplývá přímo ze zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Pojišťovna zpravidla k poskytnutí odškodnění vyžaduje určení viníka nehody. Poškozený by tedy neměl podceňovat šetření autonehody policií a aktivně se zajímat o průběh šetření k rozhodnutí o viníkovi nehody. Pokud nastane trestní řízení vůči viníkovi nehody, pak se může poškozený nechat zastoupit zmocněncem, který má řadu práv stanovených trestním řádem, a to k ochraně práv poškozeného.

nejčastější zranění při autonehodě

Odškodnění za nejčastější zranění při autonehodě

Odškodnění za zranění při autonehodě může představovat řešení řady náhrad, a to konkrétně:

  • bolestné
  • ušlý výdělek
  • náklady léčení
  • cestovné za lékaři
  • náklady péče o poškozeného
  • trvalé následky (ztížení společenského uplatnění)
  • další nemajetková újma.

Okruh těchto náhrad je spíše orientační. U každé oběti autonehody se zraněním je potřebné nejprve posoudit a zjistit, které náhrady a také kdy uplatnit.

Odškodnění po dopravní nehodě recenze

JUDr. Zbyněk Drobiš a Mgr. Radek Novotný

Právní pomoc pro poškozené

Utrpěli jste nezaviněnou autonehodu se zraněním a řešíte možnost získání odškodnění? Můžete nás nezávazně kontaktovat. Specializujeme se na právní pomoc obětem autonehod. Konzultace a posouzení případu je zdarma.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies