Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

720 072 059

Lékařský posudek o ohodnocení bolesti při autonehodě

lékařský posudek o ohodnocení bolesti

Utrpěli jste zranění při nezaviněné dopravní nehodě a řešíte odškodnění bolestného? Poradíme, jak získat co nejvyšší odškodnění bolestného a jak na lékařský posudek o ohodnocení bolesti.

Bolestné po autonehodě

Bolestné po autonehodě je nejčastěji uplatňovaná náhrada odškodnění pro poškozeného autonehodou se zraněním. Bolestné lze žádat téměř u jakéhokoliv zranění, a to od těch nejlehčích zranění typu pohmožděnin až po nejzávažnější zranění.

Lékařský posudek o ohodnocení bolesti má významnou roli při správném výpočtu a odškodnění bolestného.

Utrpěli jste zranění při autonehodě a nevíte si rady s odškodněním? Využijte konzultaci zdarma se specializovaným právníkem. Konzultaci lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně:

odškodnění po dopravní nehodě

Kdy a kde uplatnit odškodnění bolestného po autonehodě

Odškodnění bolestného lze řešit již po prvotním ošetření nebo propuštění z prvotní hospitalizace. Není nutné vyčkávat na ukončení pracovní neschopnosti, jak se často mylně domnívají oběti autonehod. Pokud má poškozený podstoupit budoucí operace, pak lze každou budoucí operaci řešit snadno doplatkem bolestného.

Bolestné po autonehodě je často první finanční pomoc pro poškozeného autonehodou.

Bolestné po dopravní nehodě uplatňuje poškozený přímo u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení. Jedná se o rychlejší řešení odškodnění než uplatnění náhrady bolestného přímo u viníka nehody. Právo obracet se přímo na pojišťovnu vyplývá ze zákona.

Pojišťovna vozidla viníka nehody často zasílá poškozeným formulář k vyplnění bodů bolesti ošetřujícím lékařem poškozeného. Tento postup nedoporučujeme, jak rozvádíme dále v článku.

lékařský posudek o ohodnocení bolesti

Jak na výpočet bolestného po autonehodě

Lékařský posudek o ohodnocení bolesti při autonehodě a výpočet bolestného se řídí Metodikou Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví.

Lékařský posudek o ohodnocení bolesti obsahuje výčet bodů za jednotlivá zranění, kdy celkový počet bodů se vynásobí hodnotou bodu v aktuálním roce. Pro dopravní nehodu z roku 2022 činí hodnota jednoho bodu bolesti částku ve výši 378,39 Kč.

Příklady odškodnění bolestného:

– zhmoždění levého kolene – 10 bodů;
– zlomenina člunkové kosti pravé nohy – 35 bodů;
– zhmoždění pravé plíce – 100 bodů;
– zhmoždění sleziny – 50 bodů;

Celkový počet bodů u tohoto příkladu je 195 bodů, tj. odškodnění bolestného po autonehodě v roce 2022 ve výši 73.786,- Kč (195 bodů x 378,39 Kč).

Rada od právníka: Nezapomeňte, že při hodnocení bolestného je nutné také započítat body za operační zákroky a výpočet bolestného lze navýšit pro komplikace léčby.

Přehled vývoje hodnoty jednoho bodu bolestného u dopravních nehod:

Hodnota bodu při autonehodě v roce 2019318,85 Kč
Hodnota bodu při autonehodě v roce 2020341,25 Kč
Hodnota bodu při autonehodě v roce 2021356,11 Kč
Hodnota bodu při autonehodě v roce 2022378,39 Kč
Hodnota bodu při autonehodě v roce 2023403,53 Kč

Lékařský posudek o ohodnocení bolesti při autonehodě

Lékařský posudek o ohodnocení bolesti při autonehodě doporučujeme zajistit od specializovaného znalce z oboru zdravotnictví, který je školen na výpočty odškodnění bolesti dle Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví.

Zajištění posudku od znalce namísto využití formuláře pojišťovny k vyplnění ošetřujícím lékařem poškozeného doporučujeme z toho důvodu, že při využití formuláře pojišťovny se setkáváme s těmito opakujícími se chybami při výpočtu od lékaře poškozených:

  • opomenutí některého z poranění;
  • nepřičtení bodů za operační zákroky;
  • nezvýšení základního bolestného v případech, kdy nastanou komplikace.

Tyto chyby vedou ke zbytečnému krácení odškodnění bolesti pro poškozeného.

Pro naše klienty vždy zajistíme výpočet bolestného od našeho spolupracujícího znalce. Náklad tohoto posudku také hradíme za poškozeného klienta, protože nám tento náklad na posudek následně uhradí pojišťovna.

JUDr. Zbyněk Drobiš a Mgr. Radek Novotný – specializovaní právníci pro oběti autonehod

Právní pomoc pro oběti autonehod

Stali jste se obětí dopravní nehody se zraněním? Přejete si získat odškodnění bolestného a dalších náhrad? Pokud potřebujete právní pomoc, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Naší dlouhodobou specializací je zastupování obětí dopravních nehod. Konzultace a posouzení případu je zdarma.

Pro poškozené klienty zajistíme potřebný lékařský posudek o ohodnocení bolesti při autonehodě od našeho spolupracujícího znalce.

Právní pomoc poškozeným při získání odškodnění poskytujeme po celé České republice.

Odškodnění vymáháme dle zásady, že když nic nevymůžeme, tak nám poškozený nehradí žádnou odměnu.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies